Kalkulator systemów liczbowych

Kalkulator systemów liczbowych umożliwia wykonywanie dowolnych przekształceń pomiędzy systemami: dziesiętnym, binarnym, ósemkowym i szesnastkowym.

Udostępnij: Facebook

Opinie użytkowników

nyga 26.09.2022
ok
nigger 23.09.2022
git stronka
nigger 22.05.2022
::)
dupa 29.03.2022
kozak
macius 16.01.2020
koks stronka polecam sedrdecznie
Oceń kalkulator: 5

Dodaj opinię

Zobacz również

Kalkulator systemów liczbowych

Chcesz zamienić system ósemkowy na szesnastkowy albo binarny na dziesiętny? Pomoże Ci w tym kalkulator dziesiętny, który umożliwia wykonywanie dowolnych przekształceń pomiędzy systemami: dziesiętnym, binarnym, ósemkowym i szesnastkowym. Wypróbuj konwerter liczb binarnych i innych systemów, a szybko zapomnisz o problemach z zamianą systemów liczbowych.

Pod określeniem system liczbowy kryje się metoda zapisu i nazewnictwa liczb oraz zbiór zasad, które umożliwiają wykonywanie działań na tych liczbach. Najpowszechniej stosowanym systemem jest system dziesiętny. Natomiast pozostałe znajdują zastosowanie w informatyce.

W tej dziedzinie najczęściej wykorzystuje się system binarny, co tłumaczy dużą popularność takiego narzędzia jak konwerter liczb binarnych. Nieco rzadziej stosuje się natomiast system ósemkowy lub szesnastkowy, który służy głównie do zapisu dużych liczb, np. adresów pamięci.

Kalkulator dziesiętny krok po kroku

Jeśli zajmujesz się informatyką, konwerter liczb binarnych i innych systemów liczbowych z pewnością Ci się przyda. Za jego pomocą zamienisz np. system ósemkowy na szesnastkowy bez samodzielnego wykonywania skomplikowanych procesów matematycznych.

Musisz tylko wpisać liczbę dodatnią, a następnie wybrać z rozwijanych list system wejściowy i wyjściowy. Po naciśnięciu PRZELICZ pojawi się wynik konwersji. Na tej samej zasadzie możesz dokonać dowolnych przekształceń w obrębie czterech obsługiwanych przez kalkulator dziesiętny systemów: binarnego, dziesiętnego, ósemkowego i szesnastkowego.