Zamiana liczb arabskich na rzymskie

Nie wiesz, jak zapisać jakąś liczbę systemem rzymskim? Skorzystaj z naszego kalkulatora, a odpowiedź dostaniesz w ciągu kilku sekund.

Udostępnij: Facebook

Opinie użytkowników

Jan 29.02.2024
06.07.1943
gracjan 28.11.2023
dobra
Matt 23.11.2023
reklamy bardzo utrudniaja odczyt strony
Adam 09.10.2023
Więcej reklam niż samego kalkulatora.
Filip 22.04.2023
Pomocne jak się uczysz
Luz 22.04.2023
Good
Filipson 04.01.2023
Fajne
Ligia 21.07.2022
Git
Janusz 09.03.2020
Dobry pomocnik
Oceń kalkulator: 5

Dodaj opinię

Zobacz również

Liczby arabskie na rzymskie

Arabski system liczbowy jest powszechnie stosowany na całym świecie. W niektórych sytuacjach wciąż można jednak natknąć się na cyfry rzymskie. Przelicznik online powstał po to, aby bez wysiłku i skomplikowanych obliczeń zamienić cyfry arabskie na rzymskie.

Możesz go też wykorzystać, jeśli nie wiesz, jak poprawnie zapisać cyfry rzymskie. Kalkulator wskaże Ci ich właściwy zapis. Zobacz, jak to działa, a liczby rzymskie i arabskie przestaną już Ci sprawiać problem.

Liczby arabskie i rzymskie

Liczby arabskie i rzymskie reprezentują dwa systemy liczbowe. Ten drugi został stworzony przez Rzymian ok. 500 p.n.e na bazie cyfr etruskich. Trudności w wykonywaniu za jego pomocą działań matematycznych sprawiły jednak, że cyfry rzymskie nie są już dzisiaj powszechnie używane. Obecnie niemal wszędzie stosuje się system arabski pochodzący ze zdominowanych przez Arabów Indii.

 

To jednak nie oznacza, że cyfry rzymskie zupełnie wyszły z użytku. Współcześnie za ich pomocą oznacza się numery liceów, tomów książek, godzin na tarczach zegarków czy pięter budynków.

Cyfry arabskie na rzymskie, czyli jak zapisać cyfry rzymskie? Przelicznik

Z tego powodu liczby rzymskie i arabskie warto znać. Nie każdy z nas musi jednak pamiętać, jak zapisać - zwłaszcza duże - liczby rzymskie. Przelicznik online przychodzi w takiej sytuacji z pomocą. To niezwykle proste narzędzie, dzięki któremu zamienisz cyfry arabskie na rzymskie. Wpisz tylko liczbę arabską, a w polu poniżej od razu pojawią się ich odpowiedniczki - cyfry rzymskie. Przelicznik niweluje w ten sposób konieczność zapamiętywania skomplikowanego systemu rzymskiego.

 

Musisz zapisać cyfry rzymskie? Kalkulator to narzędzie dla Ciebie. Wypróbuj jego możliwości i nie popełniaj błędów.